15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
DomůRady a NávodyToužíte po exotice? Zkuste ratanový nábytek!

Toužíte po exotice? Zkuste ratanový nábytek!

Date:

Nenechte si ujít

Odlišit text od umělé inteligence a od člověka je stále obtížnější.

Zatím neznámo, kdy se podobný nástroj dostane do praxe. Společnost...

Toyota se vodíku nevzdává.

Zatímco jeden prototyp využívá palivové články k získání energie...

Používání služeb katastru se starším občanským v roce 2023 nebude možné.

Dostupné bude jen dočasné řešení pro vybrané služby. Používání elektronických...

EU schválila SR státní pomoc za 250 milionů. eur pro energeticky náročné společnosti

Komise posuzovala opatření podle pravidel EU o státní podpoře,...

Děti nepotřebují jen dynamické sporty, jóga je užitečný trend i pro nejmenší

Díky populárnímu cvičení se naučí poznávat sebe i okolní...
- Komerční sdělení -časopis

V každém kusu tohoto nábytku je skryta fantazie a dovednost výrobce. Ratanový nábytek či bytové doplňky z něho vnášejí do bytu netypickou atmosféru. Cítit z nich tajemno, exotiku, slunce, déšť, vzdálené tropy a neopakovatelné kouzlo! Nechte se tedy zlákat…

V nabídce obchodů je několik typů takového nábytku v různých provedeních. Nejpoužívanějším druhem dřeva při výrobě těchto součástí bytového zařízení je ovšem ratan.

Co je to?
Ratan je exotická dřevina, která roste v náročných klimatických podmínkách tropických lesů s vysokou vlhkostí a teplem. Výhonky dlouhé 2 až 4 cm dosahují délky až 200m. Při této malé tloušťce jsou neskutečně pevné, lehké a nesmírně ohebné. Tyto vlastnosti z ratanu vytvářejí ideální surovinu pro výrobu různých druhů nábytku a bytových doplňků.

Úprava dřeva
V některých případech se výrobkem ponechává přirozený povrch ratanu, v jiných případech je liána zbavena povrchové kůry. Oloupáním vznikne dokonale hladký povrch. Liana se následně vaří v olejové lázni, zbaví se škůdců a díky impregnaci nabude vyšší trvanlivosti. Nahříváním nad párou se pak podle forem tvaruje do žádaných tvarů. Když vychladne, po jednotlivých kusech se skládá a spojuje šrouby do celku.

Oloupaná kůra se rovněž zužitkuje. Nařeže se na pásky a použije na ozdobné omotávání spojů. Spoje se omotávají tenkými proužky z ratanové kůry. Po vysušení přicházejí na řadu estetické úpravy. Jako každá dřevina i ratan se moří, čímž získává různé barvy povrchu. Po vyschnutí mořidla se nakonec přelakuje vodním lakem.

Všechny tyto procedury se provádějí za minimálního použití strojů. I spojování tvarovaných článků a vyplétání je ruční prací. Jen tak lze dosáhnout vysoce kvalitního výrobku a každý kus je v podstatě originálem. Takovým pevným, ale zároveň lehkým a vzdušným.

Univerzální použití
Ratanový nábytek má multifunkční využití. Hodí se do bytu, domu, chaty, na zahradu… Nemyslete si, že jej využijete jen v létě na terase. Tento typ nábytku se hodí do ledajaké místnosti v bytě, kuchyni a koupelnu nevyjímaje. Ratanové křeslo, židle nebo skříňka zvýjimeční i leckterý kout v obýváku, hodí ke každému stylu a typu nábytku. Dokáže totiž velmi dobře „odlehčit“ masivní zařízení místností, nebo naopak pokojím v moderním stylu dodat teplo domova a vzdušnost.

Praktičnost
Z ratanového dřeva opravdu dostat cokoli. Kromě klasických a již zmíněných skříněk, křesel, židlí, stolků i truhly, pohovky, zástěny, komody, lehátka, závěsné houpačky, koše na prádlo, kuchyňská dvířka, stojany na noviny, botníky, cestovní kufry… Účelnou praktičnost, závan exotiky, přírody a pěkné provedení máte zaručeno!

Barevnost
U jakýchkoli ratanových výrobků v přírodních barvách se nemusíte obávat, že by vám někde tento typ doplňku nepasoval. Doladíte jím jednoduše všechno. Pokud byste ho však chtěli přece jen v jiném než přírodním provedení, u různých výrobců se dopracujete až k dvaceti druhům odstínů.

Údržba
Ratanový nábytek má i jiné vynikající vlastnosti: kromě nízké hmotnosti, dlouhé životnosti, dobře snáší vlhkost či změny teplot. Vyhněte se však dlouhodobému kontaktu s vodou, protože nasáknutím a následným vysušením ztrácí svůj tvar a pevnost.

Pro zvýšení životnosti je však nutná jistá nenáročná údržba. Spočívá v občasném vysátí či smetání jemným kartáčkem, případně otření vlhkým hadříkem. Vrstva průhledného laku zvýší dlouhodobou svěžest a barevnou stálost povrchu.

Vsaďte na kvalitu!
Při koupi ratanového nábytku si dopřejte raději dražší, ale zato kvalitnější „kousky“. Levnější typy by se postupem času mohly začít rozpadat, zvláště pokud budou využívány i v externích prostorách. Povětrnostní podmínky mohou zanechat na tomto typu nábytku své stopy, proto zvolte raději přírodní ratan. Jako u všeho existuje už i jeho umělá levnější náhrada.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek