15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
DomůNovinkyPoužívání služeb katastru se starším občanským v roce 2023 nebude možné.

Používání služeb katastru se starším občanským v roce 2023 nebude možné.

Date:

Nenechte si ujít

Odlišit text od umělé inteligence a od člověka je stále obtížnější.

Zatím neznámo, kdy se podobný nástroj dostane do praxe. Společnost...

Toyota se vodíku nevzdává.

Zatímco jeden prototyp využívá palivové články k získání energie...

EU schválila SR státní pomoc za 250 milionů. eur pro energeticky náročné společnosti

Komise posuzovala opatření podle pravidel EU o státní podpoře,...

Děti nepotřebují jen dynamické sporty, jóga je užitečný trend i pro nejmenší

Díky populárnímu cvičení se naučí poznávat sebe i okolní...

Léto a dětská pokožka: Pět pravidel péče o pleť dětí

Kůže malých dětí je citlivá a jemná. V letním...
- Komerční sdělení -časopis

Dostupné bude jen dočasné řešení pro vybrané služby.

Používání elektronických služeb katastru nemovitostí se starším občanským průkazem, vydaným před 20. červnem 2021, nebude po 31. prosinci 2022 možné. Informoval o tom předseda Úřadu geodézie, kartografie a katastru (ÚGKK) SR Ján Mrva.

Poznamenal, že Ministerstvo vnitra SR a Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace SR připravují legislativní a technické změny umožňující v přechodném období používání starších karet eID pro nižší úrovně autorizace.

Vzhledem k tomu, že v katastru nemovitostí se vyžadují především podpisy na úrovni osvědčeného podpisu, tedy kvalifikovaný elektronický podpis s časovým razítkem, tyto nižší úrovně autorizace nebudou obecně pro elektronickou komunikaci s katastrem dostatečné.

\“Pokud chce uživatel využívat elektronické služby katastru nemovitostí, striktně doporučujeme výměnu staršího eID vydaného do 20. června 2021 za nový elektronický občanský průkaz,\“ zdůraznil.

V budoucnosti v závislosti na přijatých legislativních a technických změn v této oblasti je podle něj možné, že některé typy elektronických služeb/podání budou realizovatelné po implementaci potřebných změn do informačního systému katastru nemovitostí. \“O těchto skutečnostech budeme informovat,\“ dodal předseda ÚGKK SR.

Finanční zpráva doporučuje výměnu
Platnost certifikátů pro kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) uložených na čipech občanských průkazů (OP) vydaných před 20. červnem 2021 končí 31. prosince. Finanční zpráva (FS) SR proto upozornila klienty, aby požádali o vydání nového biometrického občanského průkazu.

Druhou možností je nahrát si po 1. lednu příštího roku na starý OP nový typ certifikátu, který bude dostupný na základě připravované vyhlášky Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace SR o uznaných způsobech autorizace.

„Už začátkem roku 2023 čekají poplatníky několik daňových povinností, které si plní prostřednictvím portálu finanční správy (PFS) a potřebný je k tomu kvalifikovaný elektronický podpis,“ uvedla mluvčí FS Martina Rybanská. Kromě daňového přiznání k dani z motorových vozidel se v lednu 2023 podává například i daňové přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec nebo za 4. čtvrtletí 2022. Od začátku ledna však s občanským průkazem vydaným do 20. června 2021 nebude možné podepisování na portálu FS.

Zdokonalený elektronický podpis si na starý průkaz mohou klienti nahrát z internetu přes aplikaci eID klient. Druhou možností je osobní návštěva na oddělení dokladů.

\“Daňovníkům, kteří podávají daňové přiznání k dani z příjmu za rok 2022 až v březnu a nesouří jejich lednové termíny, doporučujeme výměnu OP, protože zdokonalený elektronický podpis je jen dočasným řešením,\“ dodala Rybanská.

Možnost realizace uznaného způsobu autorizace v přechodném období se týká i deklarantů, kteří budou od 1. ledna 2023 podávat celní prohlášení prostřednictvím informačního systému Centrální elektronickou složku nebo prostřednictvím portálu e-Commerce.

Pro spotřební daně se tato možnost týká pouze formulářů při správě spotřebních daní prostřednictvím komunikace přes portál finanční správy. V případě specializovaných systémů používaných při správě spotřebních daní, jako jsou informační systém kontrolních známek (ISKZ) a systém pro monitorování pohybu zboží podléhajících spotřebním daním (EMCS), nebude možnost využít zdokonalený elektronický podpis, ale bude akceptován pouze KEP.

Změny se týkají pouze elektronického podepisování, ostatní digitální funkce zůstávají nadále zachovány, tedy bude možné se přihlašovat do portálu finanční správy či využívat ostatní e-služby v rámci Slovensko.sk, které nevyžadují elektronické podepisování.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek