15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
DomůNovinkyEU schválila SR státní pomoc za 250 milionů. eur pro energeticky náročné...

EU schválila SR státní pomoc za 250 milionů. eur pro energeticky náročné společnosti

Date:

Nenechte si ujít

Odlišit text od umělé inteligence a od člověka je stále obtížnější.

Zatím neznámo, kdy se podobný nástroj dostane do praxe. Společnost...

Toyota se vodíku nevzdává.

Zatímco jeden prototyp využívá palivové články k získání energie...

Používání služeb katastru se starším občanským v roce 2023 nebude možné.

Dostupné bude jen dočasné řešení pro vybrané služby. Používání elektronických...

Děti nepotřebují jen dynamické sporty, jóga je užitečný trend i pro nejmenší

Díky populárnímu cvičení se naučí poznávat sebe i okolní...

Léto a dětská pokožka: Pět pravidel péče o pleť dětí

Kůže malých dětí je citlivá a jemná. V letním...
- Komerční sdělení -časopis

Komise posuzovala opatření podle pravidel EU o státní podpoře, zejména pokynů o státní podpoře ETS.

Evropská komise (EK) v pondělí oznámila, že na základě pravidel Evropské unie (EU) o státní pomoci schválila slovenské schéma ve výši 250 milionů eur na částečnou kompenzaci energeticky náročných společností za nepřímé emisní náklady.

Komise upřesnila, že podpora se týká společností, které musí platit vyšší ceny elektřiny, což vyplývá z dopadu cen uhlíku na náklady na výrobu elektřiny. nepřímé emisní náklady, které jim vznikly v letech 2021–2030 v rámci systému obchodování s emisemi EU (ETS).

Podle sdělení EK toto opatření bude přínosem pro společnosti působící v odvětvích ohrožených únikem uhlíku. Tato odvětví čelí značným nákladům na elektrickou energii a jsou obzvláště vystavena tlakům mezinárodní konkurence.

Kompenzace bude poskytnuta oprávněným společnostem prostřednictvím částečného proplacení nákladů na nepřímé emise, které vznikly v předchozím roce, přičemž konečná platba bude provedena v roce 2031.

Hraniční termín pro platby z roku 2021 bude 30. duben 2023 a to z důvodu mimořádných okolností v souvislosti se současnou energetickou krizí.

Maximální výše podpory na příjemce se bude rovnat 75 % vzniklých nákladů na nepřímé emise. Na podporu úspor energie se výše podpory vypočítává na základě referenčních hodnot účinnosti spotřeby elektrické energie.

Aby se příjemci kvalifikovali ke kompenzaci, musí buď provést určitá doporučení energetického auditu, nebo pokrýt alespoň 30 % své spotřeby elektřiny bezuhlíkovými zdroji.

Komise posuzovala opatření podle pravidel EU o státní podpoře, zejména pokynů o státní podpoře ETS. Zjistila, že systém navržený slovenskou stranou je potřebný a vhodný na podporu energeticky náročných společností, aby se dokázaly vyrovnat s vyššími cenami elektřiny a zabránilo se tomu, že takové společnosti se přestěhují do zemí mimo EU s méně ambiciózními klimatickými politikami. To by mělo za následek zvýšení globálních emisí skleníkových plynů.

Podle EK uvedený schéma je v souladu s požadavky stanovenými v pokynech o státní podpoře ETS – podporuje klimatické a environmentální cíle EU a cíle stanovené v Evropské zelené dohodě. Na základě toho eurokomise schválila toto schéma podle pravidel EU o státní podpoře.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek