3.9 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024
DomůRady a NávodyTipy pro zdravější, krásnější a chutnější rajčata

Tipy pro zdravější, krásnější a chutnější rajčata

Date:

Nenechte si ujít

Odlišit text od umělé inteligence a od člověka je stále obtížnější.

Zatím neznámo, kdy se podobný nástroj dostane do praxe. Společnost...

Toyota se vodíku nevzdává.

Zatímco jeden prototyp využívá palivové články k získání energie...

Používání služeb katastru se starším občanským v roce 2023 nebude možné.

Dostupné bude jen dočasné řešení pro vybrané služby. Používání elektronických...

EU schválila SR státní pomoc za 250 milionů. eur pro energeticky náročné společnosti

Komise posuzovala opatření podle pravidel EU o státní podpoře,...

Děti nepotřebují jen dynamické sporty, jóga je užitečný trend i pro nejmenší

Díky populárnímu cvičení se naučí poznávat sebe i okolní...
- Komerční sdělení -časopis

Patříte ke zahrádkářkám, které se každoročně snaží ve svém záhonu vypěstovat pěknou úrodu? Dnes vám v naší i vaší rubrice poradíme, jak vylepšit pěstování rajčat a těšit se tak ze zdravých, krásnějších a chutnějších plodin této zeleniny… Podívejme se tedy trošku blíže na detaily dobrého pěstování této velmi pestře použitelné zeleniny. Každá z nás, která už jedla rajčata nebo jinou zeleninu vypěstovanou v domácí zahrádce, přisvědčí, že chutná docela jinak než ta kupovaná v hypermarketu. Hlavně z tohoto důvodu se mezi námi ještě najdou ženušky – zahrádkářky…

Červená dobrota Rajčata patří k teplomilné zelenině. Hotové sazenice vysazujeme do záhonů až po třech zmrzlých (Pankrác, Servác, Bonifác), tedy v polovině května. Dobrou úrodu si zajistíme jedině pravidelnou péčí. Spolu s rajčaty můžeme v tomto období vysazovat i zelenou papriku, okurky, dýně, lilek, či melouny. Základ: správná péče! Přísady sázíme do předem připravené půdy, do které jsme na podzim zapracovali uleželý hnůj nebo kompost. Bývá chybou dávat hnojivo do půdy těsně před sázením. Při vysazování držíme odstup mezi jednotlivými kořeny asi 30 – 40 cm. Zaliji pouze velmi jemným proudem vody a dobře zvlhčíme zem kolem rostlinky.

Hned po zasazení rajčatových sazenic odstraníme všechny listy, které se dotýkají půdy, stejně jako listy, které jsou poškozené a nemocné. Zalévání Důležitá je pravidelnost polévání. Mladé rostliny potřebují jen tolik vody, aby byla zemina vlhká – při větším množství by hnily. V létě je to ovšem jiné. Jedna rostlina, která již rodí plody, potřebuje asi 2,5l vody na den. Podpírání Na výběr jsou jednoduché dřevěné nebo kovové tyče, vhod přijde i mřížka osazená v záhonu mezi řádky rajčat. Důležité je, aby se těžké rostliny se zrajícími plody neválely po zemi. Pokud pěstujete rostliny každý rok, vyplatí si pohrát s důmyslnou konstrukcí, která vám v tomto usnadní práci.

Pěstování Doporučuje se nechat na každé rostlině pouze jeden hlavní stonek, pokud totiž rajče necháme volně si růst, vytvoří silné boční větve do šířky. Tyto větve se ukazují v paždí listů a je třeba je vyštipnout hned jak vyraší. Na takto ošetřené rostlině jsou plody větší a spíše dozrávají. Všechno síla rostliny totiž zůstává uchována v hlavním stonku. Co ještě můžeme sázet? V květnu stále ještě může počítat s výsadbou i mrkve, ředkvičky, květáku, okurek, tykve, kukuřice, hrachu, fazolí keříčkové i popínavé, salátu letního ledového, červené řepy, pórku, brokolice, růžičkové kapusty i ředkvičky. semena kořeninových rostlin – kopru, tymiánu, saturejky.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek