15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
DomůRady a NávodySpolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Spolehlivé rady a tipy! Dostaňte své oblíbené izbovky do formy

Date:

Nenechte si ujít

Odlišit text od umělé inteligence a od člověka je stále obtížnější.

Zatím neznámo, kdy se podobný nástroj dostane do praxe. Společnost...

Toyota se vodíku nevzdává.

Zatímco jeden prototyp využívá palivové články k získání energie...

Používání služeb katastru se starším občanským v roce 2023 nebude možné.

Dostupné bude jen dočasné řešení pro vybrané služby. Používání elektronických...

EU schválila SR státní pomoc za 250 milionů. eur pro energeticky náročné společnosti

Komise posuzovala opatření podle pravidel EU o státní podpoře,...

Děti nepotřebují jen dynamické sporty, jóga je užitečný trend i pro nejmenší

Díky populárnímu cvičení se naučí poznávat sebe i okolní...
- Komerční sdělení -časopis

Vymkly se vám pokojové rostliny zpod kontroly? Nepravidelný tvar a nezdravá barva listů svědčí jednoznačně o jejich nedostatečné péče. Nabízíme vám tři příklady rostlin, jak jim dodat rychle nový vzhled.

Pokud i vaše zelené poklady mají zanedbaný vzhled, je nejvyšší čas zakročit iv zimním období. Jemný sestřih či listy bez prachu dají rostlině nový šarm. Častokrát se stává, že i při správné péči rostliny rychle vytvářejí zelenou hmotu a bují. I takovýmto izbovkám třeba věnovat pozornost a potřebnou péči. Intenzita péče závisí na druhu a stavu rostliny, kterou se chystáte stříhat či čistit.

stálezelené rostliny

Ačkoli fíkovník lesklý (Ficus benjamina) je na pěstování nenáročná rostlina, z času na čas si zaslouží vylepšení vzhledu. Týká se to zejména zanedbaných a starších jedinců. Rostlinu nejdříve očistěte od suchých, nemocné či nevhodně zbarvených listů. Vyholené a suché větve seřízněte až k nejbližšímu živému výhonku. Když je fíkovník velký a rozrostlými, zkraťte mu vrchní část výhonků o deset až patnáct centimetrů. Pokud se rozhodnete pro radikální změnu vzhledu (výchovný řez), odstranit můžete nejen suché, poškozené či nezdravé části rostliny, ale i zdravé a zelené, podle požadovaného tvaru. Doporučujeme ho dělat pouze zkušenějším zahrádkářům, kteří se nebojí experimentovat se svými rostlinami. V takovém případě dosáhnete zcela nový tvar rostliny. Nejčastěji jde o vytvoření kmínku a korunky, která později vyžaduje pravidelný řez. Při řezu dávejte pozor a použijte rukavice. Vytékající latex totiž zanechává nepěkné fleky na oblečení a může způsobit i podráždění pokožky.

Fíkovník lesklý ‚Reginald‘ (Ficus benjamina) se stane jedinečnou dominantou vašeho bytu. Při správné péči.
Takto upravíte i: kroton strakatý (Codiaeum pictum), tlustice vejčitý (Crassula ovata), šeflery stromovitých (Schefflera arboricola) a jiné.

Zkrácení juky (Yucca) a Dracena (Dracaena) je jednoduchý úkol. Jejich zdřevnatělé kmeny jsou časem příliš dlouhé a neforemné. Pilkou nebo zahradnickými nůžkami seřízněte vrchní část i se zelenými listy. Kmen po několika týdnech vyžene nové boční výhonky s listy. Odřezek můžete dát zakořenit a tím získáte novou izbovku. Jestliže boční výhonky budou nepřiměřeně růst, opět jejich seřízněte a celý proces opakujte.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek